Jażdżewski ze "Świeckiej szkoły": Niech Kościół sam płaci za religię

/Ewa Siedlecka 

Wywiad z Leszkiem Jażdżewskim, redaktorem naczelnym "Liberte!", współorganizatorem akcji "Świecka szkoła".

Leszek Jażdżewski twierdzi, że 1,4 mld zł które Kościół dostaje z budżetu państwa na finansowanie lekcji religii można wydać w inny sposób (zakup laptopów dla uczniów czy sfinansowanie obiadów niedożywionym dzieciom). Jażdżewski podeje argumenty osób, które podpisują się pod inicjatywą: infantylne lekcje na niskim poziomie intelektualnym, niewykwalifikowani katecheci, sprowadzenie dyskusji o tym co interesuje młodzież w przekazie religii i Kościoła do haseł typu "ubogaćmy się w Chrystusie" czy zbyt duża liczba godzin religii w szkole w stosunku do innych przedmiotow.

Inicjatywa nie ma na celu wypowiedzenia konkordatu czy likwidacji nauczania religii w szkołach. Inicjator akcji dodaje, że jeśli Kościół bierze wyłączną odpowiedzialność za treść lekcji religii oraz decyduje kto jej naucza, to powinien ją również finansować, co w któtkim czasie doprowadziłoby do zracjonalizowania nauczania. 

http://wyborcza.pl/1,75478,18704880,jazdzewski-ze-swieckiej-szkoly-niech-kosciol-sam-placi-za.html

Prasa

przez Równość Wyznania

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki