PiS zapowiada wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii

/Katarzyna Wiśniewska

Episkopat planuje postawić nowemu rządowi postulat wprowadzenia możliwości zdawania matury z religii (jako przedmiot do wyboru). 

Jeśli PiS wygra wybory prawdopodobne jest spełnienie prośby. Rzecznik PiS, typowana na ministra edukacji, twierdzi, że matura z religii byłaby dużym udogodnieniem dla osób wybierających się na religioznawstwo czy teologię. Wspomina również, że obecnie można zdawać maturę z przedmiotów tak egzotycznych jak historia tańca czy elementy historii sztuki.

W 2006 r., gdy ministrem edukacji był Roman Giertych, MEN zapowiadało pracę nad wprowadzeniem matury z religii. Dwa lata później, gdy resortem kierowała Katarzyna Hall, sprawa była bliska finalizacji, jednak nie doszło do niej ostatecznie. Obecnie MEN jest przeciwne religii na maturze. Argumentem przeciwko, gdy ministrem edukacji była Katarzyna Szumilas, była niezależność Kościoła i państwa (państwo nie ingeruje w program nauki religii, który ustala Kościół, a matura jest egzaminem państwowym).

W konkordacie jest jednak zapis, że program nauki ustala Kościół, ale ma obowiązek przedstawić go władzom państwowym (możliwa kontrola państwa bez łamania konkordatu). W mijającej kadencji Sejmu posłowie PiS oraz SP wnioskowali o posiedzenie komisji edukacji w sprawie wprowadzenia matury z religii. Argumentem jednej z inicjatorek wniosku było danie prawa młodym ludziom, chcącym studiować teologię, by ich egzamin maturalny był podstawą do przyjęcia na studia, by nie byli obywatelami drugiej kategorii.

 

http://wyborcza.pl/1,75478,19019493,pis-da-kosciolowi-egzamin-z-religii-na-maturze.html

Prasa

przez Równość Wyznania

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki