Prasa

Debata nad problemem lekcji religii w szkołach

Ksiądz Adam Boniecki przytacza argumentację Leszka Jażdżewskiego (odnośnie niefinansowania lekcji religii z budżetu państwa), Michała Szułdrzyńskiego (korzyści dla Kościoła z wycofania religii ze szkół) oraz prof. Magdaleny Środy (jakość nauczania religii w szkole).

Więcej...

Prasa

"Nasz Dziennik": rugowanie lekcji religii

Według bp Marka Mendyka akcja "Świecka szkoła" to kolejna próba wyeliminowania lekcji religii ze szkoły. Biskup twierdzi, że jeśli rodzice mają prawo do religii w szkole ponieważ oświata opłacana jest również z ich podatków.

Więcej...

Prasa

Kto ma płacić za lekcje religii

Artykuł nadmienia pomysł inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła" o zmianie finansowania lekcji religii.

Więcej...

Prasa

Spór o katechezę

Zebrane informacje o akcji "Świecka szkoła".

Więcej...

Prasa
Prasa

Jan Paweł II - patron szkół

Patronem ponad 1,5 tys szkół i przedszkoli jest Jan Paweł II.

Więcej...

Prasa

Warsztaty Radia Maryja i Telewizji Trwam

Nauczyciele z Sokółki, gdzie 31 marca odbyły się warsztaty "Zrozumieć media. Dziennikarstwo, polityka, kultura, nowoczesność" (przeporowadzili je pracownicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Radia Maryja i Telewizji Trwam") skarżą się, że starosta próbował wymusić na dyrekcji, by cała szkoła uczestniczyła w warsztatach. Starosta zaprzecza by miał nalegać na delegowanie uczniów. Warszaty odbywały się w trakcie lekcji.

Więcej...

Prasa

Przerwa świąteczna

Przerwa świąteczna trwa od 2 do 7 kwietnia jednak w dniach 2, 3 oraz 7 kwietnia rodzice mogą wysłać dzieci do szkoły, gdyż nie są to dni wolne od pracy dla nauczycieli.

Więcej...

Prasa

Temat lekcji: "Męczeńska śmierć" - cd.

Ksiądz, który na lekcji religii XIV LO w Szczecinie pokazał nieocenzurowany film z egzekucji etiopskich chrześcijan, otrzymał upomnienie od dyrektorki szkoły oraz pouczenie z kurii.

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki