Prasa

"Nasz Dziennik": rugowanie lekcji religii

Według bp Marka Mendyka akcja "Świecka szkoła" to kolejna próba wyeliminowania lekcji religii ze szkoły. Biskup twierdzi, że jeśli rodzice mają prawo do religii w szkole ponieważ oświata opłacana jest również z ich podatków.

Więcej...

Prasa

Kto ma płacić za lekcje religii

Artykuł nadmienia pomysł inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła" o zmianie finansowania lekcji religii.

Więcej...

Prasa

Spór o katechezę

Zebrane informacje o akcji "Świecka szkoła".

Więcej...

Prasa
Prasa

Jan Paweł II - patron szkół

Patronem ponad 1,5 tys szkół i przedszkoli jest Jan Paweł II.

Więcej...

Prasa

Warsztaty Radia Maryja i Telewizji Trwam

Nauczyciele z Sokółki, gdzie 31 marca odbyły się warsztaty "Zrozumieć media. Dziennikarstwo, polityka, kultura, nowoczesność" (przeporowadzili je pracownicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Radia Maryja i Telewizji Trwam") skarżą się, że starosta próbował wymusić na dyrekcji, by cała szkoła uczestniczyła w warsztatach. Starosta zaprzecza by miał nalegać na delegowanie uczniów. Warszaty odbywały się w trakcie lekcji.

Więcej...

Prasa

Przerwa świąteczna

Przerwa świąteczna trwa od 2 do 7 kwietnia jednak w dniach 2, 3 oraz 7 kwietnia rodzice mogą wysłać dzieci do szkoły, gdyż nie są to dni wolne od pracy dla nauczycieli.

Więcej...

Prasa

Temat lekcji: "Męczeńska śmierć" - cd.

Ksiądz, który na lekcji religii XIV LO w Szczecinie pokazał nieocenzurowany film z egzekucji etiopskich chrześcijan, otrzymał upomnienie od dyrektorki szkoły oraz pouczenie z kurii.

Więcej...

Prasa

Janusz Palikot zapowiada wyprowadzenie religii ze szkół

Kandydat na prezydenta Janusz Palikot zapowiedział, że jeśli wygra wybory to wycofa lekcje religii ze szkół, państwo nie będzie za nie płacić.

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki