Prasa
Prasa

Katechetka uczy WDŻ w liceum

W XI LO im. Stanisława Staszica Wychowania do Życia w Rodzinie uczy katechetka. Często powołuje się na nauki Kościoła katolickiego odpowiadając wymijająco na pytania związane z seksem, naukę zakładania prezerwatywy zbyła informacją, że nie jest to amerykański film.

Więcej...

Prasa

"Rota Dziecięca" hymnem szkoły

Rodzic dziecka uczęszczającego do Zespołu Szkół Posdtawowych im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie poinformował Fundację "Wolność od religii" o nietypowym hymnie szkoły. Dzieci śpiewają "Rotę Dziecięcą", nawiązującą do "Roty" Marii Konopnickiej.

Więcej...

Prasa

"Świecka szkoła" w Sejmie

Inocjatorzy akcji "Świecka szkoła" złożyli w Sejmie 3 tys. podpisów wraz z wnioskiem o zarejestrowanie komitetu.

Więcej...

Prasa

"Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona"

Członkowie Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej przeprowadzili 62 wywiady z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 27 wywiadów z nauczycielami. Badania zostały opracowane w prawie 400 stronnicowym raporcie "Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona".

Więcej...

Prasa

"Równość w szkole" - billboardy

W ramach kampanii "Równość w szkole", zorganizowanej przez Fundację "Wolność od Religii", na terenie Lubelszczyzny pojawiło się 20 billboardów.

Więcej...

Prasa

"Świecka szkoła" zbiera podpisy

Inicjatorzy akcji "Świecka szkoła" będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem w sprawie opłacania wynagrodzeń katechetów przez związki wyznaniowe lub rodziców podczas ciszy wyborczej.

Więcej...

Prasa

Pielgrzymka zamiast lekcji

W pruszkowskiej podstawówce rodzice dzieci przystępujących w tym roku do pierwszej komunii zostali zobowiązani przez księdza do zorganizowania całodniowej pielgrzymki do Niepokalanowa.

Więcej...

Prasa

Szkoły przetrwania

Wywiad z Małgorzatą Jonczy-Adamską dotyczący raportu "Dyskryminacja w szkole".

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki