Prasa

Wspierają świecką szkołę. Już setki podpisów w Krakowie

Akcja "Świecka szkoła" to inicjatywa obywatelska zbierająca podpisy pod projektem ustawy przygotowanej przez środowisko czasopisma Liberte!. Inicjatywa ma na celu zmianę sposobu finansowania lekcji religii, tak aby koszt zatrudniania katechetów nie był pokrywany ze środków publicznych.

Więcej...

Prasa

Wszystkie szkoły w mieście zamknięte. W parafii będzie odpust

W Janowie Lubelskim we wtorek prawdopodobnie w żadnej szkole nie odbędą się zajęcia szkolne. Powodem jest odpust i uroczystości z okazji 30-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Janowskiej.

Więcej...

Prasa

Spór o katechezę

W artykule autor porusza kwestię inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła" zbierającej podpisy pod projektem ustawy zmieniającej sposób finansowania szkolnej katechezy

Więcej...

Prasa

Czy naród będzie wiedział?

Autor porusza kwestię sześciolatków w szkole.

Więcej...

Prasa

Szkoła. Msza w kościele dla uczniów na początek roku szkolnego

W niektórych warszawskich podstawówkach i gimnazjach w czasie przewidzianym na lekcje dzieci wychodzą do kościoła na mszę.

Więcej...

Prasa

Jażdżewski ze "Świeckiej szkoły": Niech Kościół sam płaci za religię

Wywiad z Leszkiem Jażdżewskim, redaktorem naczelnym "Liberte!", współorganizatorem akcji "Świecka szkoła".

Więcej...

Prasa

W Gimnazjum nr 9 w Kielcach przerwą lekcje. By uczniowie poszli do kościoła

W Gimnazjum nr 9 w Kielcach czwartkowe lekcje zostaną przerwane, by dzieci mogły iść do kościoła na inaugurującą nowy rok szkolny mszę świętą. 

 

Więcej...

Prasa

Jak żyć i nie zwariować

Wywiad Kaliny Błażejowskiej z prof. Bogdanem de Barbaro, psychologiem i psychoterapeutą

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki