Prasa

Wszystkie szkoły w mieście zamknięte. W parafii będzie odpust

W Janowie Lubelskim we wtorek prawdopodobnie w żadnej szkole nie odbędą się zajęcia szkolne. Powodem jest odpust i uroczystości z okazji 30-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Janowskiej.

Więcej...

Prasa

Spór o katechezę

W artykule autor porusza kwestię inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła" zbierającej podpisy pod projektem ustawy zmieniającej sposób finansowania szkolnej katechezy

Więcej...

Prasa

Czy naród będzie wiedział?

Autor porusza kwestię sześciolatków w szkole.

Więcej...

Prasa

Szkoła. Msza w kościele dla uczniów na początek roku szkolnego

W niektórych warszawskich podstawówkach i gimnazjach w czasie przewidzianym na lekcje dzieci wychodzą do kościoła na mszę.

Więcej...

Prasa

Jażdżewski ze "Świeckiej szkoły": Niech Kościół sam płaci za religię

Wywiad z Leszkiem Jażdżewskim, redaktorem naczelnym "Liberte!", współorganizatorem akcji "Świecka szkoła".

Więcej...

Prasa

W Gimnazjum nr 9 w Kielcach przerwą lekcje. By uczniowie poszli do kościoła

W Gimnazjum nr 9 w Kielcach czwartkowe lekcje zostaną przerwane, by dzieci mogły iść do kościoła na inaugurującą nowy rok szkolny mszę świętą. 

 

Więcej...

Prasa

Jak żyć i nie zwariować

Wywiad Kaliny Błażejowskiej z prof. Bogdanem de Barbaro, psychologiem i psychoterapeutą

Więcej...

Prasa

Abp Hoser: wychowanie religijne jest w Polsce zagwarantowane prawnie

Podczas drugiego dnia odpraw katechetycznych w diecezji prasko-warszawskiej abp Hoser zachęcał nauczycieli religii do głoszenia Ewangelii z odwagą i radością. 

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki