Prasa

Dyrektorzy szkół i samorządowcy o zmianach w nauczaniu etyki

Artykuł o wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia o organizacji lekcji religii i etyki w szkołach publicznych.

Więcej...

Prasa

Rekolekcje zamiast lekcji. Trzy dni laby czy duchowe przygotowanie do Wielkanocy?

Artykuł dotyczy przebiegu rekolekcji. Nauczyciele twierdzą, że to dla ucznów stracony czas, który mógłby być poświęcony na naukę, a dla nich odgórny przymus pilnowania uczniów podczas pobytu w kościele.

Więcej...

Prasa

Koniec wymówek. Etyka w szkole nawet wtedy, gdy chę tny będzie tylko jeden uczeń

Artykuł o wchodzących zmianach w przepisach dot. organizacji lekcji etyki. Zmiany komentuje ministra edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Więcej...

Prasa

Dlaczego zmiany z etyką dopiero teraz? Błędnie interpretowano wyrok Trybunału

W związku z nowelizacją rozporządzenia dot. przeprowadzania lekcji etyki, dziennikarka radia Tok FM wystosowała zapytanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, dlaczego zmiana prawa nastąpiła dopiero prawie cztery lata od wyroku Trybunału Praw Człowieka w sprawie „Grzelak przeciwko Polsce”.

Więcej...

Prasa

Rekolekcje w szkole: Uczniowie mają obowiązek uczestniczyć

Artykuł przedstawia sytuację uczniów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dużym pod Warszawą, gdzie rodzice uczniów uczęszczających na religię zostali poinformowani o obowiązku uczestnictwa ich dzieci w rekolekcjach wielkopostnych.

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki