Prasa

Uczniowie mieli obowiązkowo pojawić się na mszy w dniu kanonizacji? "Sformułowanie dyrekcji wprowadzało w błąd"

Artykuł Anny Gmiterek-Zabłockiej opisuje reakcję kuratorium na zarządzenie obowiązkowego dnia pracy dla Zespołu Szkół w Kolbuszowej w dniu kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej...

Prasa

Zaczęli od Mateusza

Artykuł opisuje inicjatywę katechetów jednej ze skierniewickich podstawówek.

Więcej...

Prasa

Fundacja chce tropić dyskryminację religijną w szkołach

Artykuł Olgi Szpunar opublikowany w związku z rozpoczęciem realizacji projektu "Działana na rzecz równości wyznaniowej i światopoglądowej w edukacji publicznej” przez Fundację Polistrefa.

Więcej...

Prasa

Kanonizacja w szkole: "religijna indoktrynacja" czy norma?

Wywiad z matką ucznia z mokotowskiej podstawówki, Patrycją Dołowy, wiceprezeską Fundacji MaMa, jest reakcją na jej oburzenie w związku z organizacją w publicznej państwowej szkole podstawowej konkursu plastycznego dot. kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej...

Prasa

Co drugi maturzysta był na Jasnej Górze

Artykuł przedstawia popularność przedmaturalnych pielgrzymek licealistów na Jasną Górę, wg autora artykułu w pielgrzymkach uczestniczyła połowa uczniów.

Więcej...

Prasa

Darmowy podręcznik – genderowe treści?

Anna Borkowska-Kniołek z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny (CWIŻiR) ostrzega przed faktem, iż jedną z recenzentek rządowego ministerialnego „Naszego Elementarza” jest dr Iwona Chmur-Rutkowska, specjalistka Gender Studies na UAM w Poznaniu.

Więcej...

Prasa

Dyrektorzy podpisali umowy na zwalczanie gender. Część już żałuje

Informacja, że część dyrektorów, którzy podpisali umowę o zwalczaniu gender, związaną z przyznawanie certyfikatów „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, próbuje się z niej wycofać

Więcej...

WWW

Skierowaliśmy pismo do szkoły o nieprawidłowościach ustalonych podczas monitoringu strony www

Wysłalismy pismo do jednej ze szkół w celu wezwania do usunięcia nieprawidłowości, które odkryliśmy w trakcie prowadzenia monitoringu stron internetowych szkół.

Więcej...

Prasa

Na akcji antygenderowej w szkołach można zarobić. I to dużo

Artykuł Piotra Skury informujący o uroczystości wręczenia, w dniu 25 marca 2014 w podwarszawskiej Zielonce, 20 certyfikatów „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki