Prasa

Katechetka zwolniona za konkubinat czy potrzebę etatu dla księdza?

Artykuł opisuje sytuację katechetki z Krakowa - Sylwii Zawlockiej, która została zwolniona z pracy, z powodu zajścia w ciąże ze swoim konkubentem.

Więcej...

Prasa

Pochody Świętych jako odpowiedź na Halloween

Autorka pisze o trwającej w różnych częściach kraju sporach dotyczących Haloween.

Więcej...

Prasa

Nie chcą, by etyki uczyli katecheci, oczekują lekcji w przedszkolach. I piszą do MEN

Artykuł tyczący się petycji jaką wystosował portal etykawszkole.pl do MEN w sprawie poprawy warunków nauczania lekcj etyki - list zgromadził onad 700 podpisów rodziców, uczniów oraz nauczycieli, którym nie podoba się obecny stan rzeczy.

Więcej...

Prasa

Prof. Jan Woleński: Kolejne postulaty Kościoła psują nasze państwo

Artykuł o sprawie apelu 15 wybitnych polskich naukowców o ograniczenie obecności Kościoła w życiu świeckim państwa - do dnia publikacji artykułu apel ten został podpisany przez kolejne niespełna 20 tysięcy zwolenników.

Więcej...

Prasa

Zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim. Oskarżono ją o kradzież. ''W obecności 50 osób sugerowali, że kradnę też inne rzeczy''

Artykuł opisujący incydent zaistniały w Zespole Szkół Sportowych w Krapkowicach - jedna z nauczycielek po powrocie z urlopu zdjęła krzyż ze ścian pokoju nauczycielskiego, którego wcześniej nie było.

Więcej...

Prasa

Dlaczego młodzież nie chce chodzić na lekcje religii

Artykuł ks. prof. Wierzbickiego, szefa Katedry Etyki na KUL, będący komentarzem nt. postrzegana lekcji religii oraz etyki.

Więcej...

Prasa

Nie wszystkie szkoły informują o lekcjach etyki

Artykuł przedstawia sytuację nierzadkiego nieinformowania w rzeszowskich szkołach o możliwości pobierania lekcji etyki, a także wydawaniu wzorów oświadczeń dot. jedynie lekcji religii.

Więcej...

Prasa

Brak chętnych na lekcje etyki. Jak radzą sobie szkoły

Autor artykułu analizuje dostępność lekcji etyki w olsztyńskich szkołach.

Więcej...

Prasa

Etyka nie dla każdego ucznia. Samorządy nie radzą sobie z organizacją zajęć dla uczniów, którzy nie chodzą na religię

Artykuł przedstawia sytuację z organizacją lekcji etyki w ujęciu ogólnopolskim, wskazując, iż jest to dla samorządów oraz szkół problem i niechętnie realizowany obowiązek.

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki