Prasa

Raport: Szkoła to (nie) miejsce kultu. Deficyty równouprawnienia w zakresie wolności sumienia i wyznania w szkołach publicznych w Polsce

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem „Szkoła to (nie) miejsce kultu. Deficyty równouprawnienia w zakresie wolności sumienia i wyznania w szkołach publicznych w Polsce”, który opisuje sytuację w edukacji publicznej pod kątem realizacji wolności sumienia i wyznania oraz dyskryminacji ze względu na wyznanie i/lub światopogląd.

 

Więcej...

Prasa

Wróżby w szkole w andrzejki? To niezgodne z nauką Kościoła

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie dowiedzieli się na wywiadówce, że podczas szkolnej dyskoteki dla klas IV-VI dzieci nie będą mogły bawić się we wróżby andrzejkowe, ponieważ jest to sprzeczne z nauką Kościoła.

Więcej...

Prasa

Dostaniemy dobrą szkołę

Artykuł o programie Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym edukacji narodowej.

Więcej...

Prasa

Szkoły zamknięte z powodu odpustu. Kuratorium: były uchybienia

Lubelskie kuratorium oświaty zakończyło kontrolę w trzech szkołach w Janowie Lubelskim, które 8 września odwołały zajęcia szkolne z powodu odpustu w parafii.

Więcej...

Prasa

Kwestia nauki religii w szkole w programach wyborczych partii politycznych

Program wyborczy PiS. Odnowa moralno-narodowa (LISTA NR 1)

W tekście jest wzmianka dotycząca religii w szkołach, a dokładnie matury z religii.

Więcej...

Prasa

Piątka za znak krzyża i modlitwę

W klasach pierwszych szkoły podstawowej zamiast stopni i punktów jest ocena opisująca, by dzieci dowiedziały się co już wiedzą oraz nad czym muszą popracować. Wyjątkiem jest ocena z religii.

Więcej...

Prasa

Wymagajcie w szkole

Ksiądz Jacek Stryczek jest nauczycielem. Twierdzi, że gdy uczył w jednym z renomowanych liceów, część uczniów uczestniczyła w lekcji, a część zajmowała się czymś innym. Gdy chciał, by wszyscy brali udział w lekcji, uczniowie poskarżyli się dyrektorowi, że katecheta stawia wymagania.

Więcej...

Prasa

PiS zapowiada wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii

Episkopat planuje postawić nowemu rządowi postulat wprowadzenia możliwości zdawania matury z religii (jako przedmiot do wyboru). 

Więcej...

Prasa

Szkolne Koła Caritas na Dzień Papieski 2015

11 pażdziernika 2015 r. wolontariusze z 45 Szkolnych Kół Caritas rozprowadzą 12,5 tys. kremówek z okazji Dnia Papieskiego.

Więcej...

Od początku kwietnia 2014 roku prowadzimy monitoring siedmiu wiodących, zróżnicowanych pod kątem światopoglądu tytułów prasowych.

W 2014 roku były to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”; tygodniki: „ Polityka”, „Do rzeczy”, „Tygodnik Powszechny”; portale internetowe: onet.pl, gość.pl. 

Od 1 stycznia 2015 roku są to: dzienniki: „Gazeta Wyborcza”, "Dziennik Polski"; tygodniki: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Tygodnik Powszechny"; portale internetowe: onet.pl, naszdziennik.pl. (Działanie zakończono 31.12.2015 r.)

Od września 2016 roku prowadzimy monitoring mediów internetowych, który będzie podstawą do stworzenia raportu dotyczącego dyskryminacji na tle wyznaniowym i światopoglądowym w edukacji publicznej. Działanie finansowane jest z grantu otrzymanego od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.

Monitoring ma na celu wyszukanie i zamieszczanie na niniejszym portalu:

  • informacji dotyczących dyskryminacji na tle religijnym w szkołach publicznych;
  • organizacji lekcji religii i etyki;
  • dobrych praktyk w obszarze wolności wyznania w przestrzeni szkolnej;
  • prób ingerencji Kościoła Katolickiego (czy też innych kościołów lub związków wyznaniowych) w życie szkół.

 


Prowadzimy równieź monitoring stron internetowych stu losowo wybranych szkół publicznych z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich województwa małopolskiego.

Zwracamy uwagę na obecność elementów naruszających neutralność światopoglądową w edukacji publicznej. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będziemy podejmować interwencje u władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Działanie zakończono 31.12.2015 r. 

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki