Otrzymaliśmy odpowiedź z MENu

 

Dyrektorzy szkół są zobowiązani do przechowywania oświadczeń o uczęszczaniu na lekcje religii/etyki – taką informację przekazało nam Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie z 18 sierpnia 2014 r. Ministerstwo nie odpowiedziało jednak na nasze pytanie, jak długo należy przechowywać powyższe oświadczenia. Zapowiedziało natomiast opublikowanie na swojej stronie internetowej stanowiska w sprawie sposobu przechowywania oświadczeń.

Ministerstwo pośrednio przyznało również, że to dyrektorzy szkół są adresatami powyższych oświadczeń, ponieważ oświadczenia te służą im „do podjęcia decyzji związanych z organizacją pracy szkoły”. Zdaniem MEN możliwe jest jednak złożenie oświadczenia także wychowawcy klasy, np. podczas pierwszego zebrania rodziców. MEN nie doprecyzowało jednak, czy wychowawca klasy ma w takiej sytuacji obowiązek przekazania oświadczenia dyrektorowi szkoły. Warto w tym miejscu przypomnieć, że prawo nie określa, kto dokładnie powinien być adresatem oświadczenia.

Ministerstwo przyznało nam rację, że oświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii/etyki nie może być zastępowane deklaracją w karcie zgłoszenia dziecka do szkoły. Takie oświadczenie musi być odrębnym pisemnym dokumentem.

W piśmie MEN znajdziecie Państwo również wskazówkę, co robić w sytuacji, gdy życzenie co do uczestniczenia ucznia w lekcjach religii lub etyki złożone w formie pisemnego oświadczenia nie zostanie uwzględnione. Zachęcamy do zapoznania się z treścią pisma.

 

Bieżące działania

przez Równość Wyznania

Strona używa plików cookies w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki